A székesegyház szomszédságában a Vár utca kis térré szélesedik (Szentháromság tér), amelynek ékes dísze a Szentháromság-szobor. A teret olyan impozáns épületek övezik, mint az Érseki Palota, amelyben értékes könyvtár és levéltár várja a régi kötetek, családfák, és nevek eredete iránt érdeklődőket; az első királynénk nevét viselő Gizella-kápolna, a 2006 óta kiállítóhelyként működő Dubniczay-palota vagy a Bíró Giczey-ház, amely 2011 óta ad otthont a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központnak.
  • Veszprémi vár, Veszprém

    Veszprémi vár, Veszprém

  • Veszprémi vár, Veszprém (2.fotó)

    Veszprémi vár, Veszprém (2.fotó)

  • Veszprémi vár, Veszprém (3.fotó)

    Veszprémi vár, Veszprém (3.fotó)

  • Veszprémi vár, Veszprém (4.fotó)

    Veszprémi vár, Veszprém (4.fotó)

  • Veszprémi vár, Veszprém (5.fotó)

    Veszprémi vár, Veszprém (5.fotó)

Elérhetőség - Veszprémi vár:

Veszprém, Vár u. 2.Útvonal »
https://www.ves ...

Veszprémi vár ismertetése:

A veszprémi vár a a X-XI. században a hét dombra épült város egyik magaslatán, a Várhegyen alakult ki. A meredek, szakadékos hegyoldalak szélén körbefutó fal jelzi az egykori erődítményt, amelynek területén ma lépésről lépésre történelmi épületek magasodnak. Az ide turistát egy egész várnegyednyi ódon hangulat valamint szellemiség öleli körbe, amint átlépi a Hősök Kapuját...

A barokk arculatú várnegyedben összpontosul ugyanis a város látnivalóinak zöme. Ezenkívül remek kilátóhelyek valamint fontos programhelyszínek is várják az érdeklődőt.

A Hősök Kapujától nyugatra kitérve az eredetileg a várkapu védelmére emelt Tűztornyot - a város egyik szimbólumát - találják, amelynek magasából csodás kilátás nyílik a településre, annak mindennapi életébe. A vár egyetlen keskeny, macskaköves utcáján végigsétálva mindkét oldalról csodálatos barokk épületek fognak bennünket közre, amelyek hajdan a középkori várfalakra épültek rá.

A torony közvetlen szomszédságában található a volt Fecskendőház, mely az 1800-as évek elején tűzoltószertárnak épült. Ma az épület ipartestületi székház, a szimmetrikus homlokzatú épületet Veszprém város címere valamint három céhjelvény díszíti.

Az ódon épületekben a modern művészet is otthonra talált: különböző korszakok valamint irányzatok változatos stílusú műtárgyaival ismerkedhetnek meg a Modern Képtárban vagy a Csikász Galériában, de a képzőművészet további remekeit csodálhatják meg a Dubniczay-palotában is. A palotában jelenleg négy kiállítóhely; a palota, a Várgaléria valamint a Magtár időszaki kiállításai, a déli oldalon pedig a Tegulárium várja a látogatóit.

A Szent Imre piarista valamint helyőrségi templom a Magyar Honvédség temploma. A főoltáron látható kép Szent Imre, a templom védő-szentjének tiszteletére készült.

A várnegyed szívében találják a Szent Mihály-székesegyházat, amely a Gizella királyné által alapított, az ország legrégibb püspöki székesegyházának alapjain nyugszik. Az eredeti épület elpusztult, román stílusú alapjai, gótikus szentélye valamint altemploma azonban beépült a ma is látható, neoromán stílusú épületbe.

A székesegyház szomszédságában a Vár utca kis térré szélesedik (Szentháromság tér), amelynek ékes dísze a Szentháromság-szobor. A teret olyan impozáns épületek övezik, mint az Érseki Palota, amelyben értékes könyvtár valamint levéltár várja a régi kötetek, családfák, valamint nevek eredete iránt érdeklődőket; az első királynénk nevét viselő Gizella-kápolna, a 2006 óta kiállítóhelyként működő Dubniczay-palota vagy a Bíró Giczey-ház, amely 2011 óta ad otthont a Szaléziánum Érsekségi Turisztikai Központnak.

Emellett emelkedik az egyhajós, 1730-ban épült, copf stílusú Ferences templom. A veszprémi vár egyik népszerű látványossága a Gizella-kápolna előtt, a Szentháromság szobor szomszédságában álló Várkút.

A székesegyház északi oldala mellett továbbhaladva található Veszprém talán legrégibb középkori épülete, a Szent György-kápolna (X-XI. sz.), ahol Szent Imre legendája szerint első királyunk fia szüzességi fogadalmát tette.

A 18. században épült un. Tejfalussy kanonoki ház ad otthont a Veszprémi Érsekség egyházi kincstárának valamint fő kiállítóhelyének, a magyarországi egyházi kincstárak második leggazdagabb, körülbelül 4000 darabos gyűjteményének. A Boldog Gizella Főegyházmegyei Gyűjtemény őrzi a magyar királyné-koronázás több liturgikus koronázási műtárgyát, közöttük egy 11. századi ereklyekeresztet, Vetési Albert püspök /?1410–?1486/ Velencében készült 15. századi miseruháját, a koronázási palást Bécsben készült 19. századi másolatát valamint további műtárgyakat.

A vár északi fokára érve az első magyar királyi pár, Szent István valamint Boldog Gizella szobra magasodik az óváros fölé, szinte védelmezve a települést valamint lakóit. A rangos pár kőalakja mögött - a veszprémi várban tett séta megkoronázásként - újfent nagyszerű panoráma várja a látogatót.

A vár északi oldalán kikövezett keskeny lépcsősoron érünk le a Szent Benedek-hegyre, mely honfoglaló őseink temetkezési helye volt. Fehér sziklatömbjén láthatjuk az 1904-ben felállított keresztet, melyet 2005-ben újítottak fel.
Forrás: A fenti információk a(z) Veszprémi vár fent található weboldláról kerültek kivonatolásra, melynek legutolsó frissítési ideje: 2023.05.08
Szerzői jogok »

Amennyiben Ön a fenti tartalom kapcsolattartója, kérjük látogasson el a(z) Veszprémi vár környéke.hu oldalára és kövesse az ott leírtakat.