Az 1958–1974 között kiépített obszervatóriumban található az ország legnagyobb, tudományos megfigyelésre használt távcsöve, itt működik a felfedezések ezreit szállító Schmidt-teleszkóp, és további kisebb és nagyobb távcsövek is szolgálják a csillagászati kutatásokat.
  • Hazánk legnagyobb távcsövét rejtő kupola. A Ritchey–Chrétien–Coudé optikai rendszere után egyszerûen csak RCC-távcsőnek nevezett mûszert 1975-ben vették birtokba a csillagászok. A teleszkóp kupoláját és kiszolgáló épületét Csontos Csaba Ybl- díjas építész, Piszkéstetői Obszervatórium

    Hazánk legnagyobb távcsövét rejtő kupola. A Ritchey–Chrétien–Coudé optikai rendszere után egyszerûen csak RCC-távcsőnek nevezett mûszert 1975-ben vették birtokba a csillagászok. A teleszkóp kupoláját és kiszolgáló épületét Csontos Csaba Ybl- díjas építész, Piszkéstetői Obszervatórium

  • Hazánk legnagyobb távcsöve, az 1M-es teleszkóp. Főtükre valójában 102 cm átmérõjû, fókusztávolsága 13,5 méter. Érdekessége a szerelése, mert a Föld forgástengelyével párhuzamos óratengelye két oszlopon nyugszik, a távcsõ pedig a tengely egyik oldalára van, Piszkéstetői Obszervatórium (2.fotó)

    Hazánk legnagyobb távcsöve, az 1M-es teleszkóp. Főtükre valójában 102 cm átmérõjû, fókusztávolsága 13,5 méter. Érdekessége a szerelése, mert a Föld forgástengelyével párhuzamos óratengelye két oszlopon nyugszik, a távcsõ pedig a tengely egyik oldalára van, Piszkéstetői Obszervatórium (2.fotó)

  • 1962-ban átadott Schmidt rendszerű teleszkóp. Végében egy 90 cm átmérõjû tükörfelület gyűjti a fényt, az elején azonban található egy korrekciós lencse, amely 60 cm-es, így a távcsõ szabad nyílása valójában „csak” 60 cm. Ez tulajdonképpen egy hatalmas, 18, Piszkéstetői Obszervatórium (3.fotó)

    1962-ban átadott Schmidt rendszerű teleszkóp. Végében egy 90 cm átmérõjû tükörfelület gyűjti a fényt, az elején azonban található egy korrekciós lencse, amely 60 cm-es, így a távcsõ szabad nyílása valójában „csak” 60 cm. Ez tulajdonképpen egy hatalmas, 18, Piszkéstetői Obszervatórium (3.fotó)

Elérhetőség - Piszkéstetői Obszervatórium:

Mátraszentimre, Piszkés-tetőÚtvonal »
+36 30 ... Mutat

Piszkéstetői Obszervatórium ismertetése:

A Piszkéstetői Obszervatórium hazánk legnagyobb és legjobban felszerelt csillagászati megfigyelőhelye, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének Kutatóállomása.

Az 1958–1974 között kiépített obszervatóriumban található az ország legnagyobb, tudományos megfigyelésre használt távcsöve, itt működik a felfedezések ezreit szállító Schmidt-teleszkóp, és további kisebb és nagyobb távcsövek is szolgálják a csillagászati kutatásokat. Az obszervatórium területén áll a telephelyen dolgozó csillagászok lakhelyéül szolgáló főépület is: a mindennapi élethez szükséges helyiségekkel, lakószobákkal, szakmai könyvtárral, egy gyönyörű panorámájú társalgóval, valamint természetesen laborokkal, műhelyekkel és kiszolgáló épületekkel.

Az intézmény alapvetően kutatóállomás, így csak előzetes regisztráció esetén látogatható, a következő módon:

Bejelentkezni e-mailben lehet a latogatas@konkoly.hu email címen, legalább 10, legfeljebb 30 fős társasággal, legkésőbb a látogatást megelőzően 2 nappal. (Így tudjuk időben beilleszteni kollégáink napirendjébe a látogatócsoportok fogadását.) Az elküldött bejelentkező emailt követően várja meg amíg kollégánk egy megerősítő válaszüzenetben visszaigazolja a látogatást. Ezt követően lehet érkezni az Obszervatóriumba. A csoport technikai okok miatt pontosan indul, csoporttagok megvárására, illetve egyéni látogatók csatlakozására a Piszkéstetői Obszervatórium látogatásakor nincs lehetőség.

A szakcsillagász által tartott vezetések pontosan 14 órakor kezdődnek, ennek során a látogatók rövid sétát tesznek a telephelyen, megtekintik hazánk legnagyobb távcsövét, ismertetőt kapnak az adott műszerekről és a velük folytatott kutatómunkáról, illetve az elért felfedezésekről és tudományos eredményekről. Munkatársunk természetesen a kérdésekre is közérthető módon válaszol, hiszen a cél az, hogy látogatóink minél szélesebb képet kapjanak a csillagászok munkájáról, a csillagászatról és annak szerepéről a társadalomban.

A program időtartama 1-1,5 óra.

Obszervatóriumunkat mindenki csak saját felelősségére látogathatja.

Piszkéstetői Obsztervatóriumban távcsőbe nézés nem lehetséges a kutatóállomás jellege miatt, de ha valaki mégis távcsöves bemutatóra vágyik, úgy a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont erre kialakított budapesti helyszínét, a Svábhegyi Csillagvizsgálót ajánljuk: [1]

Jegyárak, kedvezmények, Piszkéstetői Obszervatórium

A sávos kialakítású jegyek ára a következő: Teljes árú kedvezményes 1-14 fő 27 ezer Ft 24 ezer Ft 15-19 fő 32 ezer Ft 29 ezer Ft 20-24 fő 42 ezer Ft 37 ezer Ft 25-29 fő 52 ezer Ft 46 ezer Ft 30-35 fő 61 ezer Ft 55 ezer Ft Kedvezményes belépőket a nevelési és oktatási intézmények (óvodától az egyetemekig), illetve a nyugdíjasokat tömörítő szervezetek, egyesületek csoportjai vehetnek igénybe. A belépőjegy fizetését a helyszín technikai sajátosságai miatt lehetőség szerint előre utalással kérjük fizetni. Ettől eltérő fizetési mód egyedi megbeszélés alapján lehetséges.

Nyiltvatartás

Február 15. és november 15. között hetente öt napon, kedden, szerdán, pénteken, szombaton és vasárnap előzetes bejelentkezés után várjuk az érdeklődőket.
Forrás: A fenti információk a(z) Piszkéstetői Obszervatórium kapcsolattartója által rögzített információ, utoljára frissítve: 2023.03.07

EZEKET LÁTTAD MÁR?

Előző

Mátra Ásványház

Mátraszentimre

Következő

Szénégetők útja

Mátraszentimre

További programok Mátraszentimre és környékén »