A Dombóvári lakosság tiltakozásának köszönhetően a szobrok a Szigeterdőben maradtak. A szoborcsoport első Kossuthról készült alakját.
  • Kossuth Szoborcsoport, Dombóvár

    Kossuth Szoborcsoport, Dombóvár

Elérhetőség - Kossuth Szoborcsoport:

Dombóvár, SzigeterdőÚtvonal »
http://www.kossuth ...

Kossuth Szoborcsoport ismertetése:

A Szigeterdőben található a Kossuthot valamint az első felelős magyar kormány valamennyi tagját ábrázoló Kossuth-szoborcsoport, amely 1952-ig a Parlament előtt állt. A szoborcsoportról készült másolatot 2015. februárjában avatták fel a budapesti Kossuth téren.

1959-ben Antal István helyi községi tanácselnök a szobrokat Dombóvárra szállíttatta. Ugyanezen esztendőben a lebontott szobrokat műemlékké nyilvánították. A szobrok 1959-től 1961-ig a piactéren (Hunyadi téren) álltak, 1961-ben a szoborcsoportot a Béke Parkba (Szigeterdőbe) szállították.

Felállítására, majd ünnepélyes felavatására 1973 májusában, a Dombóvári Napok keretében került sor. Nem az eredeti, Horvay tervezte emlékmű rekonstrukciójára került sor, a szobrokat egészen alacsony talapzatra helyezték, valamint egymástól nagyobb távolságra egyesével valamint párosával állították fel.

A szoborcsoport története:
1959-1961.: A piactéren (Hunyadi téren) hevertek a szobrok.
1961.: A Kossuth-szoborcsoport elszállítása a Béke Parkba (Szigeterdőbe). A Műemléki Felügyelőség sürgette a felállításukat.
1961-72.: A Szoborcsoport a Béke Parkban hever.
1970. április 1.: Dombóvár városi rangot kapott.
1971.: Vidóczy László az új tanácselnök, aki megteremtette a felállításukhoz szükséges feltételeket.
1972.: A szoborcsoport felállításához valamint restaurálásához a Művelődésügyi Minisztérium adott anyagi támogatást. A Képzőművészeti Kivitelező Vállalat, a Megyei Urbanisztikai Bizottság valamint a Városi Tanács illetékesei abban állapodtak meg, hogy a szobrok megosztva kerülnek felállításra a Szigetredőben.
1972-73.: Munkafázis. Az alapozás műszaki tervét Erdélyi Tibor építészmérnök, a Tolna Megyei Tanács Tervező Vállalatának dolgozója társadalmi munkában készítette. Az elhelyezésükre kijelölt parkot a Szigeterdőben a lakosság társadalmi munkával hozta létre.
1973. május: A Dombóvári Napok keretében fiatalok részvételével megtörtént a sokat mellőzött értékes szoborcsoport ünnepélyes felavatása. Emléktáblával jelölték.
1974.: A szoborcsoportot restaurálta a Képzőművészeti Kivitelező Vállalat.
1998.: Az 1848-49-es szabadságharc 150. évfordulóján a millenniumi Emlékbizottság valamint a Művelődési Minisztérium pályázatának, a Dombóvári Városszépítő valamint Városvédő Egyesületnek, vállalatoknak, helyi vállalkozóknak, polgároknak köszönhetően a Wosinsky Mór Megyei Múzeum két szobrász-restaurátora, Tövisháti András valamint Tövisháti Béla tisztították, felújították az akkor már rossz állapotú szobrokat. Az emlékünnepségre a Pákozdi csata 150. évfordulóján, szeptember 29-én került sor.
2011.: Az Országgyűlés a budapesti Kossuth Lajos tér rekonstrukciójáról 2011. július 13-án határozatot hozott, melynek értelmében a szobrokat vissza akarták állítani az Országház melletti téren (Kossuth tér) eredeti állapotuk szerint. A Dombóvári lakosság tiltakozásának köszönhetően a szobrok a Szigeterdőben maradtak.
2013-14.: A szobrokról a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. másolatot készített. A szoborcsoport első Kossuthról készült alakját - melyet süttői mészkőből készítettek - 2014 márciusában állították fel az Országház előtti téren. Ezzel az Országgyűlés határozatának megfelelve megkezdődött a budapesti Kossuth tér 1944 előtti képzőművészeti arculatának visszaállítása.
Forrás: A fenti információk a(z) Kossuth Szoborcsoport fent található weboldláról kerültek kivonatolásra, melynek legutolsó frissítési ideje: 2022.06.14
Szerzői jogok »

Amennyiben Ön a fenti tartalom kapcsolattartója, kérjük látogasson el a(z) Kossuth Szoborcsoport környéke.hu oldalára és kövesse az ott leírtakat.


EZEKET LÁTTAD MÁR?

Előző

Szigeterdő

Dombóvár

Következő

Fekete István Múzeum

Dombóvár

További programok Dombóvár és környékén »